wtorek, 30 września 2008
Jeśli żona tupie nogami i was nie słucha, nie należy jej przeszkadzać.
Być może właśnie tańczy...
piątek, 26 września 2008
Fragment rzekomego wykładu prof. Miodka na wydziale Polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego:
"Kiedy się człowiek potknie albo skaleczy, woła: "O kurwa!". To, lapidarne słowo wyraża jakże wiele uczuć, począwszy od zdenerwowania, rozczarowania poprzez zdziwienie, fascynację, a na radości i satysfakcji kończąc.
Przeciętny Polak w rozmowie z przyjacielem opowiada np.: "Idę sobie stary przez ulicę, patrzę, a tam taka dupa, że o kuuurrrwa."
Kurwa może również występować w charakterze interpunktora, czyli zwykłego przecinka, np.: "Przychodzę kurwa do niego, patrzę kurwa, a tam jego żona, no i się kurwa wkurwiłam, no nie?"
Czasem kurwa zastępuje tytuł naukowy lub służbowy, gdy nie wiemy, jak się zwrócić do jakiejś osoby płci żeńskiej ("chodź tu kurwo jedna!").
Używamy kurwy do charakteryzowania osób ("brzydka, kurwa nie jest", "o kurwa, takiej kurwie na pewno nie pożyczę"), czy jako przerwy na zastanowienie ("czekaj, czy ja, kurwa lubię poziomki?").
Wyobraźmy sobie jak ubogi byłby słownik przeciętnego Polaka bez prostej kurwy. Idziemy sobie przez ulice, potykamy się nagle, mówimy do siebie: "bardzo mnie irytują nierówności chodnika, które znienacka narażają mnie na upadek. Nasuwa mi to złe myśli o władzach gminy". Wszystkie te i o wiele jeszcze bogatsze treści i emocje wyraża proste "O kurwa!", które wyczerpuje sprawę.
Gdyby Polakom zakazać "kurwy", niektórzy z nich przestaliby w ogóle mówić, gdyż nie umieliby wyrazić inaczej swoich uczuć. Cała Polska zaczęłaby porozumiewać się na migi i gesty. Doprowadziłoby to do nerwic, nieporozumień, niepewności i niepotrzebnych naprężeń w Narodzie Polskim. A wszystko przez jedną małą "kurwę".
Spójrzmy jednak na rodowód tego słowa. "Kurwa" wywodzi się z łaciny od "curva"*, czyli krzywa. Pierwotnie w języku polskim "kurwa" oznaczała kobietę lekkich obyczajów, czyli po prostu dziwkę. Dziś "kurwę" stosujemy również i w tym kontekście, ale mnogość innych znaczeń przykrywa całkowicie to jedno. Można z powodzeniem stwierdzić, że "kurwa" jest najczęściej używanym przez Polaków słowem. Dziwi jednak jedno - dlaczego słowo to nie jest używane publicznie (nie licząc filmów typu "PSY", gdzie aktorzy prześcigają się w rzucaniu "kurwami"), praktycznie nie słyszymy, aby politycy czy dziennikarze wplatali w swe zdania zgrabne "kurwy". Pomyślmy o ile piękniej wyglądałaby prognoza pogody wygłoszona w następujący sposób: "Na zachodzie zachmurzenie będzie kurwa umiarkowane, wiatr raczej kurwa silny. Temperatura maksymalna ok. 2st. Celsjusza, a więc kurewsko zimno kurwa będzie. Ogólnie, to kurwa jesień idzie.."* podana etymologia omawianego wulgaryzmu (od łacińskiego curva) jest najprawdopodobniej fałszywa.  Najnowszy słownik etymologiczny Wiesława Borysia wywodzi to słowo słowo z prasłowiańskiego rdzenia kurъ o znaczeniu 'kogut'. Autor uważa, że z pierwotnego znaczenia 'kura' rozwinęło się wtórne 'kobieta lekkiego prowadzenia', i pokazuje, że analogiczna zmiana zaszła we francuskim słowie cocotte, z którego notabene, może za pośrednictwem niemieckim, wzięła się polska kokota.
Innego zdania jest Andrzej Bańkowski, który za punkt wyjścia przyjmuje prasłowiańskie słowo o znaczeniu 'kobieta niezamężna', a sens pejoratywny wiąże z wyrażeniem kurъve matere synъ, czyli 'syn niezamężnej matki'.
Obaj badacze są zgodni co do tego, że kurwa jest wyrazem słowiańskim. Wiązanie go z łacińskim przymiotnikiem curvus 'krzywy' należy uznać za przykład etymologii ludowej.Mirosław Bańko, PWN

poniedziałek, 22 września 2008

Na łące leży facet,
na plecach ma plecak,
wokół latają muchy.
Co jest w plecaku?
Spadochron.
środa, 17 września 2008
Najlepiej czytać na głos :)


Angielski dla początkujących

Trzy Wiedźmy oglądają trzy zegarki Swatch.
Która wiedźma ogląda który zegarek Swatch?

a teraz po angielsku:

Three witches watch three Swatch watches.
Which witch watches which swatch watch?
Angielski dla zaawansowanych

Trzy Wieźmy po zmianie płci oglądają trzy przyciski od zegarka Swatch.
Która Wiedźma po zmianie płci ogląda który przycisk od zegarka Swatch?

Three switched witches watch three Swatch watch switches.
Which switched witch watches which Swatch watch switch?Angielski w stadium końcowym

Trzy Szwajcarskie Wiedźmy-Dziwki, które chciałyby zmienić płeć, chcą oglądać przyciski od szwajcarskiego zegarka Swatch.
Która Szwajcarska Wiedźma-Dziwka, która chciałaby zmienić płeć, chciałaby oglądać który przycisk od szwajcarskiego zegarka Swatch?

Three swiss witchbitches, which wished to be switched swiss witchbitches, wish to watch three swiss Swatch watch switches.
Which swiss witchbitch which wishes to be a switched swiss witchbitch, wishes to watch which swiss Swatch watch switch?

i jeszcze coś na rozweselenie - z głośnikami:Click to Play!poniedziałek, 15 września 2008
1. Ile razy masz ochotę sięgnąć w tygodniu po czekoladę?  (wybierz cyfrę od 1 do 10)
2. Pomnóż ją przez 2.
3. Dodaj 5.
4. Wynik pomnóż przez 50 - oki, zaczekam aż użyjesz kalkulatora :)
5. Jeśli już obchodziłeś (-aś) w tym roku urodziny dodaj 1758, jeśli nie, dodaj 1757 - może jednak weź ten kalkulator...
6. Teraz odejmij od tego rok (cztery cyfry), w którym się urodziłeś (-aś)
7. Otrzymałeś (-aś) wynik 3-cyfrowy

Pierwsza cyfra, to ta oznaczająca ile razy masz ochotę na czekoladę
Pozostałe dwie  - Twój wiek :)
Zgadza się?


Edit: w roku 2009 w punkcie 5 dodajemy 1759, jeśli jedliśmy już urodzinowy torcik lub 1758, jeśli jeszcze nie obchodziliśmy urodzin.
Analogicznie w roku 2010 - 1760 lub 1759 itd.

wtorek, 09 września 2008
Nie radzisz sobie ze stresem? Wkurzyła Cię jakaś menda?
Jest sposób na ukojenie nerwów...
Wyobraź sobie siebie nad strumieniem.
Ptaki ćwierkają w rześkim górskim powietrzu.
NIC Cię nie rozprasza.

Jesteś całkowicie oddzielony OD tego, co nazywamy "światem zewnętrznym".
Cichy dźwięk wody, z oddalonego wodospadu spada łagodną kaskadą...
Woda w strumieniu jest idealnie przejrzysta...

...bez trudu dostrzegasz twarz osoby, którą trzymasz pod wodą ...
środa, 03 września 2008

Facetów trzeba trzymać krótko... maksymalnie do rana
Archiwum
Zakładki:
Nadja zdejmuje
Nadja zdejmuje cz.2