wtorek, 28 czerwca 2011

Powiedzmy, że jest 17.15 i wracasz sam do domu samochodem, po niezwykle ciężkim dniu pracy. Nagle odczuwasz SILNY BÓL w klatce piersiowej, który zaczyna promieniować w kierunku ramienia i w górę w kierunku szczęki. Możesz też mieć kłopoty z oddychaniem, pocić się bez powodu, ogarnia cię lęk lub czujesz że zaraz zwymiotujesz albo zemdlejesz. Jesteś w odległości 5 kilometrów od szpitala. Niestety, nie wiesz czy będziesz w stanie tam dotrzeć. 


Co robić ???


Może byłeś szkolony w udzielaniu pierwszej pomocy, ale nikt nie poinstruował Cię, jak postępować z samym sobą!


Wielu ludzi w trakcie dokonywania się zawału serca jest zdanych na samych siebie. Osobie, której serce bije nieprawidłowo i która zaczyna odczuwać omdlenie, ZOSTAJE TYLKO ok. 10 sekund zanim utraci przytomność.


Co zatem robić?


Nie panikuj, ale zacznij intensywnie KASZLEĆ


  • Przed każdym kaszlnięciem weź głęboki  oddech. 

  • Kaszel powinien być głęboki i przedłużony w celu ewakuowania plwociny, zalegającej głęboko wewnątrz klatki piersiowej. 

  • Oddech i kaszel powtarzaj co dwie sekundy bez przerwy, aż do chwili przybycia pomocy lub do chwili, w której poczujesz, że serce ponownie bije normalnie. 
Taki kaszel działa jak masaż serca. Głęboki oddech doprowadza tlen do płuc, a ruch związany z kaszlem uciska serce i utrzymuje krążenie krwi. Ciśnienie wywołane uciskiem na serce podczas kaszlu pomaga również odzyskać prawidłowy rytm serca. W ten sposób ofiary ataku serca mogą dotrzeć do szpitala. 


Nawet nie myśl, że Ciebie to nie dotyczy, bo masz mniej niż 25-30 lat. W dzisiejszych czasach, w związku ze zmianą stylu życia, atak serca jest stwierdzany wśród ludzi we wszystkich grupach wiekowych.
niedziela, 12 czerwca 2011
środa, 08 czerwca 2011
środa, 01 czerwca 2011
... serdeczności dla wszystkich rodziców ;)Archiwum
Zakładki:
Nadja zdejmuje
Nadja zdejmuje cz.2